385370sieur

Stan Oklahoma - położenie i stolica

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej (USA) to najpotężniejsze ekonomicznie i militarnie państwo na świecie. Najlepiej znane są jego główne ośrodki, zlokalizowane na wybrzeżach, np. Nowy Jork czy Los Angeles. To zrozumiałe, warto jednak poznać inne miejsca tego dużego i pięknego kraju. Przykładem może być stan Oklahoma.

Położenie stanu Oklahoma

Nazwa Oklahoma wywodzi się z indiańskiego języka Czoktawów i oznacza "stan czerwonych ludzi", natomiast w języku angielskim określany jest on jako "Sooner State" - to pamiątka po czasach tzw. "wyścigu po ziemię" w 1889 r.. Ten 46. stan USA położony jest na środku południowej części państwa. Oklahoma graniczy z następującymi stanami: Missouri, Arkansas, Teksas, Nowy Meksyk, Kansas i Kolorado. Leży na równinnych wyżynach, a na wschodzie rozciąga się górzysta Kraina Ozark. Stan ten ma powierzchnię ponad 180 000 km2, zmieszkałą przez niespełna 4 miliony ludzi.

Stolica stanu Oklahoma

Stolica stanu Oklahoma nazywa się Oklahoma City. To miasto zostało założone 22. kwietnia 1889 r., a stolicą stanu jest od 1910 r. Zamieszkuje je ponad 550 000 osób na powierzchni ponad 1500 km2. Z uwagi na obecne tam złoża ropy naftowej i gazu ziemnego jest to prężny ośrodek przemysłowy, głównie petrochemiczny, transportowy i włókienniczy. W tym mieście znajduje się kilka wyższych uczelni, z Uniwersytetem Oklahoma City na czele. Warto zobaczyć m.in. tamtejsze National Cowboy and Western Heritage Museum, Ogród Botaniczny Myriad czy zoo z bogatymi tradycjami. Znajduje się tam też Centrum alei tornad, a przez Oklahoma City i okolice przeszło tornado o najwyższej zanotowanej prędkości wiatru - 512 km/h (3. maja 1999r.). Pociągnęło to za sobą liczne ofiary w ludziach. Miłośnikom zawodowej koszykówki NBA ta miejscowość kojarzy się zapewne z drużyną Oklahoma City Thunder, przeniesioną z Seattle. Dobrze jest poznawać Amerykę Północną, zagłębiając się w środek tego kontynentu i zaznajomić się z jego specyfiką. Tam bowiem bije jego serce.